381LR221M400K022
DigiKey Part Number
338-2488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR221M400K022
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.42 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.03 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C