381LQ181M420H042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 195
Chemi-Con
In Stock: 390
Chemi-Con
In Stock: 400
180 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.1Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
381LQ181M420H042
DigiKey Part Number
381LQ181M420H042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ181M420H042
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.1Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C