380LX471M400A042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4.176
Datasheet
In Stock: 271
Upgrade
Similar
In Stock: 140
Similar
In Stock: 616
Würth Elektronik
In Stock: 14
Chemi-Con
In Stock: 1
Nichicon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 46
Rubycon
In Stock: 116
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 388mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX471M400A042
DigiKey Part Number
338-2263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX471M400A042
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.35 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
388mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C