380LQ471M400A022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 140
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 693
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 13.269
In Stock: 271
Direct
TDK
In Stock: 268
Direct
TDK
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 99
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 423mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
380LQ471M400A022
DigiKey Part Number
338-3507-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ471M400A022
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.39 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.35 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
423mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C