SLPX471M400H7P3
DigiKey Part Number
338-1952-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX471M400H7P3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 423mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.73 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
423mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C