380LX471M350K052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
Nichicon
In Stock: 181
470 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 390mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX471M350K052
DigiKey Part Number
380LX471M350K052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX471M350K052
Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.4 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
390mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C