380LX221M450A022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 653
TDK
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 904mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX221M450A022
DigiKey Part Number
338-2251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX221M450A022
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
904mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C