SLPX221M450H3P3
DigiKey Part Number
338-1961-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX221M450H3P3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.206Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.44 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.206Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C