SLPX221M450C7P3
DigiKey Part Number
338-1960-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX221M450C7P3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.206Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.34 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.206Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C