336CKE450MQV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 90
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 583
Nichicon
In Stock: 336
Upgrade
Upgrade
In Stock: 388
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 154
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
In Stock: 134
Parametric Equivalent
In Stock: 621
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10.048Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
336CKE450MQV
DigiKey Part Number
336CKE450MQV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
336CKE450MQV
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
216 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.048Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C