167224K100C-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
Upgrade
TDK
In Stock: 618
0.22 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
167224K100C-F
DigiKey Part Number
167224K100C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
167224K100C-F
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
167224K100C-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
100V