160473K400F-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 399
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 702
TDK
In Stock: 80
In Stock: 30
Parametric Equivalent
KEMET
0.047 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
160473K400F-F
DigiKey Part Number
160473K400F-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160473K400F-F
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
160473K400F-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V