EMVL350ARA221MJA0G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.490
Datasheet
Direct
Rubycon
Direct
KEMET
Nichicon
In Stock: 341
Upgrade
Panasonic Industry
KEMET
Nichicon
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EMVL350ARA221MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMVL350ARA221MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVL350ARA221MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVL350ARA221MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVL350ARA221MJA0G
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMVL350ARA221MJA0G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
216 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
233.28 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.406" (10.30mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C