ELXY500ELL221MJ25S
DigiKey Part Number
565-1840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY500ELL221MJ25S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXY500ELL221MJ25S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
575 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.15 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
73 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C