UPJ1H221MHD6
DigiKey Part Number
493-15639-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1H221MHD6
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1H221MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
670 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
920 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C