EKMQ401VSN221MQ35S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 16
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 300
Datasheet
Similar
In Stock: 548
Similar
In Stock: 171
Rubycon
In Stock: 1.063
Rubycon
In Stock: 33
In Stock: 0
In Stock: 136
In Stock: 70
Nichicon
In Stock: 156
Nichicon
In Stock: 620
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EKMQ401VSN221MQ35S
DigiKey Part Number
565-3003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ401VSN221MQ35S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMQ401VSN221MQ35S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.573 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C