EKMG451ELL100MK20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 660
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Nichicon
Nichicon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 192
Upgrade
In Stock: 188
In Stock: 233
TDK
KEMET
In Stock: 344
In Stock: 10
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKMG451ELL100MK20S
DigiKey Part Number
565-1421-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG451ELL100MK20S
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
117 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C