820KD07J-TB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
82 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
820KD07J-TB
DigiKey Part Number
13-820KD07J-TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820KD07J-TB
Description
VARISTOR 82V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
90 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Varistor Voltage (Min)
74 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V