820KD07J-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
82 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
820KD07J-FTB
DigiKey Part Number
13-820KD07J-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820KD07J-FTB
Description
VARISTOR 82V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
90 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
74 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V