820KH07J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
82 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
820KH07J
DigiKey Part Number
13-820KH07J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820KH07J
Description
VARISTOR 82V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
90 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Varistor Voltage (Min)
74 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V