301KH07J-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
300 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
301KH07J-TR
DigiKey Part Number
13-301KH07J-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
301KH07J-TR
Description
VARISTOR 300V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
330 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
26J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
165 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
190 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
250 V
Varistor Voltage (Min)
270 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
300 V