BYC8B-600PJ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 1.988
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2.722
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 600 V 8A Surface Mount D2PAK
BYC8B-600PJ
DigiKey Part Number
1740-1240-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYC8B-600PJ
Description
DIODE STANDARD 600V 8A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3.4 V @ 8 A