C1005C0G1H680J/50 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 10.389
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 64.870
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Upgrade
KEMET
Upgrade
KEMET
YAGEO
Murata Electronics
In Stock: 373
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
68 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C1005C0G1H680J/50
DigiKey Part Number
C1005C0G1H680J/50-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005C0G1H680J/50
Description
CAP CER 68PF 50V C0G 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005C0G1H680J/50 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)