B72520T0300K062
DigiKey Part Number
495-2602-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2602-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2602-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72520T0300K062
Description
VARISTOR 47V 200A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
200 A
Series
Energy
1.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
47 V