V42MLA1206NHAUTO
DigiKey Part Number
F10958TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10958CT-ND - Cut Tape (CT)
F10958DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V42MLA1206NHAUTO
Description
VARISTOR 53V 180A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53 V 180 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Current - Surge
180 A
Energy
0.8J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
340 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
42 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
46 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
53 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Max)
60 V