CLF10040T-101M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 13.264
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 406
Datasheet
Pulse Electronics
In Stock: 0
Sumida America Inc.
Bourns Inc.
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 288mOhm Max Nonstandard
CLF10040T-101M
DigiKey Part Number
445-9571-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF10040T-101M
Description
FIXED IND 100UH 1A 288 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CLF10040T-101M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
288mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)