MSASP168BC6476MRCB36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 50.913
Datasheet
KYOCERA AVX
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Image for MSASP168BC6476MRCB36 is not available
MSASP168BC6476MRCB36
DigiKey Part Number
587-MSASP168BC6476MRCB36TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSASP168BC6476MRCB36
Description
MLCC, 0603, 2.5V, X6S, 47 UF 20
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF ±20% 2.5V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MSASP168BC6476MRCB36 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)