RZW221M1VBK-0815S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1.732
Datasheet
Chinsan (Elite)
KYOCERA AVX
Nichicon
Nichicon
In Stock: 206
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
RZW221M1VBK-0815S
DigiKey Part Number
4403-RZW221M1VBK-0815S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZW221M1VBK-0815S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
87 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C