RES0816221M035B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 1.176
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Nichicon
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
RES0816221M035B
DigiKey Part Number
478-RES0816221M035B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RES0816221M035B
Description
CAP ALUM 35V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
425 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
86 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C