EEU-FR1H561B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 364
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1
Similar
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 129
Nichicon
Rubycon
Rubycon
In Stock: 85
Würth Elektronik
In Stock: 76
560 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1H561B
DigiKey Part Number
P15380CT-ND - Cut Tape (CT)
P15380TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1H561B
Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR1H561B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.995 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.66 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
18 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C