UHE1H561MHD6
DigiKey Part Number
493-1617-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1H561MHD6
Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1H561MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.448 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.93 A @ 100 kHz
Impedance
54 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C