EEU-FC0J682SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 175
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 196
Parametric Equivalent
In Stock: 951
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 398
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC0J682SB
DigiKey Part Number
EEU-FC0J682SB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J682SB
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC0J682SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.117 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.49 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C