UPJ0J682MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 398
Datasheet
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 175
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 196
Chemi-Con
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ0J682MHD
DigiKey Part Number
493-5516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ0J682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ0J682MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.13 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.37 A @ 10 kHz
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C