ELXZ6R3ELL682MK40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 175
In Stock: 196
Nichicon
Nichicon
In Stock: 398
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
ELXZ6R3ELL682MK40S
DigiKey Part Number
565-1889-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ6R3ELL682MK40S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXZ6R3ELL682MK40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.4395 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.87 A @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C