EEU-FC0J682L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 175
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 196
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 996
Upgrade
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 398
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC0J682L
DigiKey Part Number
P10212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J682L
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC0J682L Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.257 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.655 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C