EEU-EB2V680SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 455
Datasheet
In Stock: 287
In Stock: 0
In Stock: 200
Chinsan (Elite)
In Stock: 73
KYOCERA AVX
Surge
Nichicon
Nichicon
In Stock: 139
Chinsan (Elite)
In Stock: 103
68 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-EB2V680SB
DigiKey Part Number
10-EEU-EB2V680SBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB2V680SB
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-EB2V680SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
780 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C