UCS2G680MHD1CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 139
Datasheet
In Stock: 616
In Stock: 36
Rubycon
In Stock: 123
Rubycon
In Stock: 475
Surge
In Stock: 0
Surge
Image for UCS2G680MHD1CV is not available
UCS2G680MHD1CV
DigiKey Part Number
UCS2G680MHD1CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2G680MHD1CV
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
735 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.47 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C