ECO-S2WP181CX is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 200
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 109
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 477
Upgrade
In Stock: 154
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 93
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Rubycon
Würth Elektronik
In Stock: 97
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 921mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
ECO-S2WP181CX
DigiKey Part Number
P7432-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-S2WP181CX
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECO-S2WP181CX Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.89 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
921mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C