ECE-A1EKS101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 28.985
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.289
Datasheet
In Stock: 308
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Chemi-Con
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
Nichicon
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
ECE-A1EKS101
DigiKey Part Number
P19474-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1EKS101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECE-A1EKS101 Models
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
144.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C