ECA-1EM101I
DigiKey Part Number
10-ECA-1EM101ICT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1EM101ITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1EM101I
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-1EM101I Models
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
306 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C