ECA-2DHG101B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 916
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 32
Datasheet
In Stock: 127
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 280
In Stock: 274
In Stock: 740
Parametric Equivalent
In Stock: 904
Direct
Nichicon
In Stock: 179
Upgrade
Nichicon
Upgrade
In Stock: 403
100 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ECA-2DHG101B
DigiKey Part Number
ECA-2DHG101B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2DHG101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-2DHG101B Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
335 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
502.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C