74LVT162240MTD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 5.630
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1.975
Datasheet
Rochester Electronics, LLC
Texas Instruments
Rochester Electronics, LLC
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
Parametric Equivalent
Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP
74LVT162240MTD
DigiKey Part Number
74LVT162240MTD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LVT162240MTD
Description
IC BUFF 2.7V/3.6V 48-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
74LVT162240MTD Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
onsemi
Current - Output High, Low
12mA, 12mA
Series
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)