SN74LVTH16240DGGR
DigiKey Part Number
296-8674-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-8674-1-ND - Cut Tape (CT)
296-8674-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVTH16240DGGR
Description
IC BUFF 2.7V/3.6V 48-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SN74LVTH16240DGGR Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
32mA, 64mA
Series
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)