171-025-202L001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 3.460
Datasheet
Direct
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 1.743
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
171-025-202L001
171-025-202L001
171-025-202L001
DigiKey Part Number
225FER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-025-202L001
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
171-025-202L001 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C