983-025-010R031
DigiKey Part Number
925PE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
983-025-010R031
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector Gray 180° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
983-025-010R031 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Thermoplastic
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Strain Relief
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos