972-025-01SR011
DigiKey Part Number
972-25SBE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
972-025-01SR011
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG BLK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Hinged Backshell Connector Black 180° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
972-025-01SR011 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Accessory Type
Hinged Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Black
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos