UVY1V470MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 4.223
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.310
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 594
In Stock: 532
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 991
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY1V470MDD
DigiKey Part Number
493-16178-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY1V470MDD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY1V470MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
93 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
186 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C