EEU-FC1V470B
DigiKey Part Number
10-EEU-FC1V470BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC1V470BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1V470B Models
Ripple Current @ Low Frequency
188.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.579" (14.70mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C