UVR1H221MPD1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 3.324
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.370
Datasheet
In Stock: 96
In Stock: 230
In Stock: 606
In Stock: 3
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
In Stock: 123
Rubycon
Würth Elektronik
Image for UVR1H221MPD1AA is not available
UVR1H221MPD1AA
DigiKey Part Number
UVR1H221MPD1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1H221MPD1AA
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
430 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
645 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C