50PK220MEFC10X12.5
DigiKey Part Number
50PK220MEFC10X12.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PK220MEFC10X12.5
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50PK220MEFC10X12.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
435 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
522 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C